Playday

Autor: Ana Kurilić, 9. 5. 2016.

Početkom školske 2015./2016. godine učenici i učiteljice razredne nastave Osnovne škole Brajda, potaknuti godišnjom temom rada naše škole, posvećenoj poduzetnosti i poduzetništvu, osmislili su projekt pod nazivom Zaigraj(mo) se koji je dio ovogodišnjeg školskog projekta Pokreni(mo) se.

Zaigraj(mo) se projekt je kojim smo pokušali otrgnuti iz zaborava stare igre kojih su se davno igrali naši roditelji, djedovi i bake, none i nonići, u ono vrijeme kada nije bilo računala, mobitela, interneta, mobilnih aplikacija, videoigara niti društvenih mreža. Glavni cilj ove aktivnosti je osvješćivanje ideje o kvalitetnom provođenju slobodnog vremena.

Tijekom školske godine istraživali smo kako su izgledale igre nekada i danas, a potaknuli smo „naše stare“ da nam pričaju o načinima igranja u „njihovo vrijeme“ te smo učili igrati „stare igre“. Istraživanjem o starim igrama bili smo poduzetni i aktivno sudjelovali u provedbi školskog projekta, a upoznavanjem s igrama, njihovim proučavanjem, igranjem i prezentacijom čuvamo i održavamo narodnu baštinu i tradiciju našega kraja.

Playday – naziv je manifestacije, odnosno predstavljanje projekta Zaigraj(mo) se učenika razredne nastave koji se održao 20. travnja 2016. godine, u vremenu od 11.00 do 12.30. na igralištu Campetto.

Kako je igranje omiljena dječja aktivnost, predstavljanje našeg projekta je bilo upravo to – igranje starih i zaboravljenih igara te zabava koja je neizostavno vezana iz dječju igru svih generacija. Učenici su predstavili sve što su naučili, doznali i istražili o igrama i igranju nekada, a zaigrali smo lastik, penove, špigule i mnoge druge igre. Starih igara s veseljem i čežnjom prisjetili su se i brojni roditelji i učitelji koje je na Campetto privukao zvuk veselja, zabave, smijeha i zadovoljstva koji se širio cijelim kvartom.

Voditeljica projekta: Ana Kurilić