Jesenski dan za pamćenje - terenska nastava 7. razreda

Autor: Stella Savarin, 14. 11. 2016.

Pod geslom „Jedi zdravo“  učenici 7.a i 7.b razreda Osnovne škole "Brajda" sa svojim su  razrednicima i knjižničarkom posjetili istarske maslinike, voćnjake i uljaru kako bi vidjeli gdje raste zdrava hrana i kako se proizvodi maslinovo ulje (za koje kažu da je nakon vode, najzdravije piće).

Pogled na jezero Butoniga. Veliki dio Istre iz ovog jezera dobiva pitku vodu.

Nakon malog razočaranja što 21. listopada 2016. nisu mogli otići na izlet (pogađate – jesenska kiša!), vrijeme im je poslužilo 28. listopada 2016. godine svanuvši prekrasan suncem okupan petak – idealan za terensku nastavu u prirodi

Dva sata vožnje u udobnom autobusu po uskim cestama središnje Istre brzo je prošlo uz pjesmu, razgovor, a bilo je i gledanja u ekrane mobitela.

Gospođa Davorka Flego dočekala nas je u jednom od svojih maslinika u Zamasku – mjestu nedaleko Motovuna (koji se nazirao na svakoj našoj fotografiji). Nakon kratkog predavanja o maslinama, započela je berba. Oprezno smo stali na zelenu mrežu rastegnutu ispod stabla masline i pomno brali maslinu po maslinu. Uživali smo  u branju masline sa stabla. Bio je to osjećaj koji nijedno otvaranje kupljene staklenke masline ne može zamijeniti.

Gđa. Flego pokazuje znatežiljnicima da plod maslina, suprotno porukama na nekim staklenkama, ipak ima košticu.

Nakon berbe maslina opustila nas je ugodna šetnja kroz maslinik bogat zelenim plodovima prepoznatih od davnina kao zdrava namirnica. Trenuci divljenja prekinuti su neugodnim elektronskim zvukovima jer su neki moji razredni prijatelji umjesto osluškivanja prirode i uživanja u njoj, pognute glave tipkali po ekranu svoga mobitela. Srećom, razrednica je zaustavila igru i  potaknula na pravo druženje.

Jedna zajednička - za uspomenu, u dvorištu obitelji Rabak.

Druženje se nastavilo u obiteljskim voćnjacima mjesta Kaldir gdje su nas domaćini, obitelj Rabak, srdačno ugostili. Nažalost zakasnili smo na berbu voća, ali nas je u dvorištu dočekao tek napravljeni miješani džem koji je svih oduševio svojim slatkim okusom. Stoga ne čudi što smo se odlučili kupiti „suvenir“ u staklenci  kako bismo mogli i kući uživati u okusima domaćeg džema.

Na kraju smo se sastali s našim ubranim maslinama u uljari u mjestu Baredine. Gospođa Flego odnijela je masline u uljaru gdje smo mogli vidjeti kako masline „postaju“ ulje.

Uljara u punom pogonu. Dok traju berbe maslina, trake u uljari ne miruju ni trenutka.

Vidjeli smo da za pretvaranje maslina u ulje nije potrebna magija već jako skupi strojevi. Nije izostala ni kupovina ekstra djevičanskog maslinovog ulja za naše roditelje.

Pri kraju putovanja nagrađeni smo jedinstvenim pogledom zalaska sunca na šetnici Vela Draga podno Učke.

Bio je to predivan sunčani izlet na kojemu su svi uživali.

Za cijelu fotogaleriju kliknite ovdje.

Pogled na Velu Dragu i vrh Učke u pozadini.