Aktivnosti učenika povodom Dana ljubaznosti

Autor: Tatjana Krpan Mofardin, 16. 11. 2023.

Dan ljubaznosti su obilježili učenici predmetne nastave kroz razne aktivnosti koje su pripremile i organizirale profesorice Maja Mishaze, Petra Rafaj i Martina Ivanišević.

Na dodatnoj su nastavi iz Povijesti Lana Babić i Lorena Kartelo iz 8.a razreda napisale  tekst za školski newsletter te pripremile i održale predavanje u svim odjelima viših razreda o japanskom školskom sustavu, a vezano uz ponašanje i ljubaznost učenika. Vrijedno su istraživale i raspravljale o toj temi.

Učenice 5. razreda: Luna, Mara, Dora i Karla Maria, koje pohađaju izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje (voditeljica je profesorica Petra Rafaj),  osmislile su kratki skeč o tri načina komunikacije: pasivnom, agresivnom i asertivnom.

Učenici 7. b razreda: Tara Babić, David Jugović, Nino  Gerdević i Nolan Katalinić predstavili su svoje likove, simpatične lutke učenicima šestog razreda. Ti su  radovi proizašli iz  mjesečnog projekta  Moj književni junak  kojeg su radili na satu Hrvatakoga jezika s profesoricom Martinom Ivanišević.

Vrijedni članovi Novinarske skupine OŠ Brajda zajedno s profesoricom Martinom Ivanišević, napravili su plakat Budimo ljubazni jedni prema drugima!. Učenici su u raznobojne kuverte stavljali kratke poruke o ljubaznosti.

Na dodatnoj su nastavi iz Povijesti Lana Babić i Lorena Kartelo iz 8.a razreda napisale tekst za školski newsletter te pripremile i održale predavanje u svim odjelima viših razreda o japanskom školskom sustavu. Vrijedno su istraživale i raspravljale o toj temi. Naglasak je u predavanju bio na pristojnom ponašanju japanskih učenika, njihovoj uključenosti u čišćenje škole, dijeljenju ručka, brizi o školskim prostorima  - učenje da nema manje vrijednih poslova. Istaknule su da su ljubaznost i skromnost ključne osobine koje se grade u školskom sustavu i da je to, zapravo, društveno pravilo jer stvari tako bolje funkcioniraju.

Učenice 5. razreda: Luna, Mara, Dora i Karla Maria, koje pohađaju izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje (voditeljica je profesorica Petra Rafaj),  osmislile su kratki skeč o tri načina komunikacije: pasivnom, agresivnom i asertivnom.Učenice su zanimljivu scensku igru prikazale u svojim razredima na satu razrednog odjela. Ostali su učenici  imali zadatak pažljivo pratiti kako bi kasnije u razgovoru mogli odrediti prihvatljiva i neprihvatljiva ponašanja, a možda i sebe prepoznali u nekom od likova. Svi su osvijestili da agresivan i pasivan način komunikacije nije prihvatljiv te su naučili novi pojam - asertivnost. Upravo je asertivan način komunikacije najpoželjniji kako bismo jasno izrazili svoje mišljenje uvažavajući sugovornika te naučili aktivno slušati da bismo smanjili mogućnost sukoba.

Obilježavanjem Svjetskog dana ljubaznosti, 13. studenoga, podsjećamo se kako možemo biti suosjećajniji i tolerantniji  i kako možemo  razveseliti druge  nekom korisnom radnjom. Tako su učenici 7. b razreda: Tara Babić, David Jugović, Nino  Gerdević i Nolan Katalinić pokazali i predstavili svoje likove, simpatične lutke učenicima šestog razreda. Ti su  radovi proizašli iz  mjesečnog projekta  Moj književni junak  kojeg su radili na satu Hrvatakoga jezika s profesoricom Martinom Ivanišević. Pljesak i veliki  osmijeh na licima šestaša bio je dovoljan da potvrdi zadovoljstvo učenika s onim što su vidjeli. Izvođači su se također dobro osjećali, a i njihove su se profesorice Svijetlana Miljković  i Martina Ivanišević zadovoljno smješkale.

Vrijedni članovi Novinarske skupine OŠ Brajda zajedno s profesoricom Martinom Ivanišević, su povodom Svjetskog dana ljubaznosti, napravili  plakat Budimo ljubazni jedni prema drugima!. Učenici su u raznobojne kuverte stavljali kratke poruke o ljubaznosti s ciljem da svi učenici taj dan imaju priliku pročitati pozitivnu misao te da osvijestimo kako svaki dan nekome možemo nešto lijepo i dobro napraviti.

Plakat je izložen na hodniku škole tako da su svi učenici imali priliku uzeti i pročitati lijepu miso ili poruku. Znatiželjni učenici rado su čitali i izmjenjivali riječi o ljubaznosti.