Carpathia – brod nade

Autor: Vita Tijan, 21. 12. 2017.

Tijekom studenog 2017. polaznici izvannastavne aktivnosti Moja Rijeka, predvođeni profesoricom Petrom Pinturić posjetili su zanimljivu izložbu posvećenu brodu Carpathia na Pomorskom fakultetu u Rijeci. Priključili su im se i učenici od šestog do osmog razreda. Šestaši su bili i u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja gdje je izložen jedinstveni prsluk za spašavanje.

Svi znamo za jednu od najvećih pomorskih nesreća 20. stoljeća, potonuće broda Titanica. Nitko nije očekivao da će nešto poći po zlu, a kamoli da više od 1500 ljudi, među njima i nekoliko Hrvata, neće preživjeti ovo kobno putovanje. Kako bismo se sjetili žrtava ovog strašnog događaja, ali i spoznali ulogu našega grada u njoj, posjetili smo dvije zanimljive i poučne izložbe.

O velikom putničkom brodu Titanic svatko je čuo ponešto, a polaznici izvannastavne aktivnosti Moja Rijeka, među kojima sam i ja, vaša novinarka, saznali su mnogo više pojedinosti. Bili smo zadivljeni dvjema maketama brodova, ali i dirnuti oproštajnim pismima i telegrafima. Vidjevši brončanu medalju dodijeljenu Hrvatu Marku Komandiću, kao članu posade broda Carpathia koji je u noći između 14. i 15. travnja 1912. g. primio poziv u pomoć, osjetili smo veliki ponos.

Carpathia je u trenu poziva bila na 58 milja od Titanica te je kapetan Arthur Henry Rostron odmah naredio okretanje. Iako je u blizini bilo još pet brodova, neki i na manjoj udaljenosti, zapanjujuće je da je jedino Carpathia krenula prema mjestu nesreće. Na njoj je plovilo sedamdesetak Hrvata, a njezina je linija bila New York-Rijeka.

Vidjeli smo izložene jelovnike, glazbene programe, pa čak i kartu s Titanica. Doslovno smo mogli doživjeti kako se provodilo vrijeme tijekom putovanja. Bili smo u prilici pročitati i primjerak Novog lista u kojemu je glavni naslov, kao i u svim tadašnjim američkim novinama, bio upravo ova tragedija.

Jelovnik s prvog i posljednjeg Titanicova putovanja

Kako bi priča u potpunosti bila zaokružena, učenici šestog razreda posjetili su i Pomorski i povijesni muzej Hrvatskoga primorja. Ondje je izložen najpoznatiji dokaz, prsluk za spašavanje s Titanica, koji je ujedno i jedini u Europi od pet pronađenih. U Rijeku ga je donio hrabri član posade broda Carpathia Josip Car. Spomen je to na junake s toga broda, kao i izravna poveznica brodova Titanic i Carpathia s Rijekom.

Maketa broda Titanic

Ovaj je događaj inspirirao i redatelja Jamesa Camerona da snimi film te nadoda srceparajuću priču o mladom zaljubljenom paru čiju ljubav ljudi ne toleriraju zbog njihova različitog društvenog položaja. Mnogima su detalji o velikom potonuću poznati upravo zahvaljujući filmu, no to je samo redateljeva vizija. Zadnje scene filma prikazuje brodolomce koji se smrzavaju u Atlantskom oceanu. Mogli smo vidjeti kako je u čamcima za spašavanje bilo dovoljno mjesta za više ljudi, no bogati nisu htjeli dijeliti čamac sa siromašnima. Da su svi čamci bili puni, više bi se ljudi spasilo, a manje ostalo promrzlo u Atlantiku.

Ono što smo doživjeli tijekom izložbi mnogo je realnije i potresnije. Nakon obilaska osjećali smo se...  Ne znam kako opisati naše osjećaje. Bilo je tu tuge, zaprepaštenja, žaljenja, no i ljutnje zbog nepravedne podjele ljudi u čamcima. Neki čak govore o tome da brod koji je 10. travnja 1912. godine krenuo na putovanje prema New Yorku uopće nije bio Titanic, već Olimpyic koji je bio manje napredan od Titanica te je to trebala biti njegova probna vožnja. To su samo teorije, no saznavši nove informacije, ovu tragediju više nećemo moći zvati samo nesretnim slučajem... U kriznim situacijama ljudi nerijetko u panici zaborave na druge i pokušavaju spasiti samo sebe. To se ne bi smjelo događati jer jedino zajedništvom možemo pomoći sebi i drugima. Od 2223 putnika i članova posade preživjelo ih je samo 706. Poginulo ih je ili se utopilo 1517. Među stradalima je bilo i 27 Hrvata. Ponosni smo što su upravo naš grad i naši ljudi odigrali u tome najljepšu moguću ljudsku ulogu.