Djevojčice u STEM-u

Autor: Martin Miharija, 14. 3. 2023.

Sa željom da se kod djevojčica sedmih i osmih razreda probudi ili produbi ljubav prema matematici i ostalim prirodnim znanostima, učenica naše škole su se ove godine pridružile projektu Djevojčice u STEM-u.

s lijeva: Ema Kapidžik, Mia Farkaš, Petra Mitrović i Lorena Kartelo

Natjecanje se održalo 8. ožujka 2023. godine povodom Međunarodnog dana žena. Sastojalo se od rješavanja ukupno 20 zadataka iz kemije, biologije, fizike i matematike. Četveročlana ekipa sastojala se od dviju učenica sedmoga i dviju učenica osmoga razreda. Zadatci su bili isključivo logički, iz školskog nastavnog sadržaja pojedinog predmeta primjerenom uzrastu djevojčica.

Bez puno nagovaranja i uvjeravanja da bi sudjelovanje u natjecanju za njih bilo dobro, te uz njihovu spremnost, želju i interes da prihvate pruženu priliku, našoj ekipi znakovitog imena 1089STOL pristupile su Lorena Kartelo (7.a), Ema Kapidžik (7.b), Petra Mitrović (8.b) i Mia Farkaš (8.b). Hrabro i odvažno prihvatile su izazov, te doživjele jedno novo iskustvo.

Natjecanje Djevojčice u STEM-u organizirali su vrijedni djelatnici Željka, Marina, Valentina, Igor i Biljana iz Prve osnovne škole iz Ogulina. Upravo njihov trud zaslužan je za realizaciju ove izvrsne ideje. Nakon provedenog natjecanja službeni rezultati organizatora otkrili su nam da je od 192 ekipe sudionica, ekipa djevojčica OŠ Brajda ostvarila zavidno 13. mjesto osvojivši 53 boda (pobjednik natjecanja imao je ukupno 85 bodova).

U provedbi ovog natjecanja u našoj školi svoj su doprinos dali učiteljica fizike Vanja Budimski te učitelj matematike Martin Miharija, a pomoć u provedbi i očuvanju reda tijekom natjecanja pružio im je i učitelj TZK Armando Pejnović.

Vidimo se i 2024. godine u STEM-u!